- 7MGE engine. Head recess .120 deep with 4 valve reliefs.
| Attributes | |
| Base Number | 9088 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 180 |
| Engine Family | Toyota Inline 6-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-42070-02 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x219A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .250 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745037367 |