- Flat top. For export. From factory only.
| Attributes | |
| Base Number | 9079 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12011E3001 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .304 |
| Year From | 1970 |
| Year Range | 1970-1978 |
| Year To | 1978 |
| GTIN | 00800745036704 |