- Hypereutectic. F22A1 engine. Accord all except SE. 2.840 diameter head recess .130 deep with 4 valve reliefs.
| Attributes | |
| Base Number | 9076H |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.1 |
| Eng. Disp. In. | 131 |
| Engine Family | Honda/Acura 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Honda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-PT3-A00, 13101-PT3-A01 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x211A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.2mm, 2.8mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .236 |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745088055 |