- VG30E engine. Flat top with 2 valve reliefs. Non-turbo. Use late style rings.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1992 | INFINITI M30 |
| 1987-1988 | Nissan 200SX |
| 1984-1989 | Nissan 300ZX |
| 1986-1994 | Nissan D21 |
| 1985-1994 | Nissan Maxima |
| 1987-1994 | Nissan Pathfinder |
| Attributes | |
| Base Number | 9075 |
| Crown (cc) | +1cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 181 |
| Engine Family | Nissan V6 |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 81 |
| Oe Assembly | 12010-21P61-2-3, 12010-V8061 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0825x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .225 |
| Vin Code | H |
| Year From | 1984 |
| Year Range | 1984-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745036421 |