- 5MGE engine. Dome head .143 high with 2 valve reliefs. Full floating pin.
| Attributes | |
| Base Number | 9074 |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.8 |
| Eng. Disp. In. | 168 |
| Engine Family | Toyota Inline 6-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-43041-02, 13101-43051-02 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x219A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .246 |
| Year From | 1982 |
| Year Range | 1982-1990 |
| Year To | 1990 |
| GTIN | 00800745036285 |