- L20B engine. 2.920 diameter head recess .175 deep.
| Attributes | |
| Base Number | 9071 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 119 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .265 |
| Year From | 1977 |
| Year Range | 1977-1980 |
| Year To | 1980 |
| GTIN | 00800745036124 |