- 4YEC engine. Head recess .240 deep.
| Attributes | |
| Base Number | 9068 |
| Crown (cc) | +20.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 136 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 13101-73030, 13101-73031-01, 13101-73031-02, 13101-73031-03 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x217A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .265 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1990 |
| Year To | 1990 |
| GTIN | 00800745239167 |