- 20R engine. Dome head .110 high.
| Attributes | |
| Base Number | 9049 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 134 |
| Engine Family | Toyota 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Toyota |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 13101-38020, 13103-38020 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x231A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .250 |
| Year From | 1975 |
| Year Range | 1975-1980 |
| Year To | 1980 |
| GTIN | 00800745034991 |