- L20 engine. 2.910 diameter recess .100 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1974 | Nissan 610 |
| Attributes | |
| Base Number | 9048 |
| Crown (cc) | +10cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 119 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12010-U6001 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .265 |
| Year From | 1974 |
| Year Range | 1974-1979 |
| Year To | 1979 |
| GTIN | 00800745076182 |