- 240Z with L24 engine and 260Z with L26 engine. Flat top with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970-1973 | Nissan 240Z |
| Attributes | |
| Base Number | 9045 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | Nissan Inline 6-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12010-H2711 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .260 |
| Year From | 1970 |
| Year Range | 1970-1975 |
| Year To | 1975 |
| GTIN | 00800745034939 |