- L16 engine, U20 engine. 2.750 diameter head recess .055 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1970-1973 | Datsun Pickup |
| 1967-1970 | Nissan 1600 |
| 1967-1970 | Nissan 2000 |
| 1967 | Nissan 411 |
| 1968-1973 | Nissan 510 |
| 1969-1972 | Nissan 521 Pickup |
| 1972-1973 | Nissan 620 Pickup |
| Attributes | |
| Base Number | 9044 |
| Crown (cc) | +5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 97 |
| Engine Family | Nissan Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Nissan |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 12010-23002 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0826x227A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.0mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .230 |
| Year From | 1967 |
| Year Range | 1967-1973 |
| Year To | 1973 |
| GTIN | 00800745034793 |