- Hypereutectic. Anodized crown and top ring land. Flat top with no valve reliefs. Floating pin. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2006-2007 | Cadillac CTS |
| 2002-2006 | Cadillac Escalade |
| 2009-2013 | Cadillac Escalade |
| 2003-2006 | Cadillac Escalade ESV |
| 2002-2006 | Cadillac Escalade EXT |
| 2011-2017 | Chevrolet Caprice |
| 2005-2007 | Chevrolet Corvette |
| 2003-2006 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2009-2013 | Chevrolet Silverado 1500 |
| 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic |
| 2005-2006 | Chevrolet SSR |
| 2008-2013 | Chevrolet Tahoe |
| 2006-2009 | Chevrolet Trailblazer |
| 2005-2006 | GMC Sierra 1500 |
| 2009-2013 | GMC Sierra 1500 |
| 2007 | GMC Sierra 1500 Classic |
| 2008-2013 | GMC Yukon |
| 2008-2009 | Pontiac G8 |
| 2005-2006 | Pontiac GTO |
| Attributes | |
| Base Number | 3527HCA |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 6.0 |
| Eng. Disp. In. | 364 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 19178305, 81077C |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .190 |
| Vin Code | 2, H, Y |
| Year From | 2005 |
| Year Range | 2005-2011 |
| Year To | 2011 |
| GTIN | 00800745272409 |