- Hypereutectic. LS6 engine. Flat top. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2005 | Cadillac CTS |
| 2004 | Chevrolet Corvette |
| 2004 | Pontiac GTO |
| Attributes | |
| Base Number | 3499HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 5.7 |
| Eng. Disp. In. | 346 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 89017581 |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0943x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | S |
| Year From | 2004 |
| Year Range | 2004-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745130921 |