- Hypereutectic. LS1 engine. Flat Top. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2001-2004 | Avanti II |
| 1998-2002 | Chevrolet Camaro |
| 1997-2004 | Chevrolet Corvette |
| 1998-2002 | Pontiac Firebird |
| 2004 | Pontiac GTO |
| Attributes | |
| Base Number | 3498HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 5.7 |
| Eng. Disp. In. | 346 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | GM |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 88984245 |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0944x223A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 2.0mm, 2.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | G, S |
| Year From | 1997 |
| Year Range | 1997-2004 |
| Year To | 2004 |
| GTIN | 00800745130884 |