- Flat top with 4 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Oldsmobile Aurora |
| Attributes | |
| Base Number | 3484 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 4 |
| Eng. Disp. In. | 244 |
| Engine Family | Aurora Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Oldsmobile |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | 12552632 |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .235 |
| Vin Code | C |
| Year From | 1995 |
| Year Range | 1995-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745245151 |