- Hypereutectic. 2.825 diameter recess .279 deep. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Buick Century |
| 1995 | Buick Regal |
| 1995 | Buick Skylark |
| 1995 | Chevrolet Beretta |
| 1995 | Chevrolet Corsica |
| 1995 | Chevrolet Lumina |
| 1995 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1995 | Oldsmobile Achieva |
| 1995-1996 | Oldsmobile Cutlass |
| 1995 | Oldsmobile Cutlass Ciera |
| 1995 | Oldsmobile Cutlass Supreme |
| 1995 | Pontiac Grand Am |
| 1995 | Pontiac Grand Prix |
| Attributes | |
| Base Number | 3477HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.1 |
| Eng. Disp. In. | 191 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 24505806 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .240 |
| Vin Code | M |
| Year From | 1994 |
| Year Range | 1994-1996 |
| Year To | 1996 |
| GTIN | 00800745116376 |