- Hypereutectic. 3.050 diameter recess .050 deep. Truck engine. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002 | Cadillac Escalade EXT |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 1500 HD |
| 1999-2002 | Chevrolet Silverado 2500 |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 2500 HD |
| 2001-2002 | Chevrolet Silverado 3500 |
| 2000-2002 | Chevrolet Suburban 2500 |
| 2003 | Chevrolet W3500 Tiltmaster |
| 2003 | Chevrolet W4500 Tiltmaster |
| 2001-2002 | GMC Sierra 1500 |
| 2001-2002 | GMC Sierra 1500 HD |
| 1999-2002 | GMC Sierra 2500 |
| 2001-2002 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2001-2002 | GMC Sierra 3500 |
| 2003 | GMC W4500 Forward |
| 2001-2003 | GMC Yukon |
| 2001-2002 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2000-2002 | GMC Yukon XL 2500 |
| 2003 | Isuzu NPR |
| 2003 | Isuzu NPR-HD |
| Attributes | |
| Base Number | 3473HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 6.0 |
| Eng. Disp. In. | 364 |
| Engine Family | Chevy Small Block Gen III/IV (LS-Based Engines) |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 88894003 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0944x223A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .218 |
| Vin Code | U |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2003 |
| Year To | 2003 |
| GTIN | 00800745241412 |