- Flat top. 2nd design with 1.5mm top ring. * Same as 3443 with coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1982 | Buick Skyhawk |
| 1982 | Cadillac Cimarron |
| 1982 | Chevrolet Cavalier |
| 1982 | Oldsmobile Firenza |
| 1982 | Pontiac J2000 |
| Attributes | |
| Base Number | 3443C |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 1.8 |
| Eng. Disp. In. | 112 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 14033250, 14003994 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 2.0mm, 4.75mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .315 |
| Year From | 1982 |
| Year Range | 1982-1982 |
| Year To | 1982 |
| GTIN | 00800745076892 |