- Hypereutectic. 2.400 diameter recess.070 deep. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-1998 | Buick Skylark |
| 1995-1998 | Chevrolet Cavalier |
| 1997-1998 | Chevrolet Malibu |
| 1996 | Chrysler Stratus |
| 1996-1998 | Oldsmobile Achieva |
| 1999-2001 | Oldsmobile Alero |
| 1996-2001 | Pontiac Grand Am |
| 1996-1998 | Pontiac Sunfire |
| Attributes | |
| Base Number | 3442HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Oldsmobile |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 62A |
| Oe Assembly | 24575963 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x211A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .150 |
| Vin Code | T |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-1998 |
| Year To | 1998 |
| GTIN | 00800745224880 |