- Hypereutectic. 3.140 diameter recess.270 deep. Coated skirts. Equinox.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2002-2005 | Buick Rendezvous |
| 2000-2005 | Chevrolet Impala |
| 1996 | Chevrolet Lumina APV |
| 2000-2005 | Chevrolet Monte Carlo |
| 1997-2005 | Chevrolet Venture |
| 1999-2004 | Oldsmobile Alero |
| 1996-2004 | Oldsmobile Silhouette |
| 2001-2005 | Pontiac Aztek |
| 1999-2005 | Pontiac Grand Am |
| 1999-2005 | Pontiac Montana |
| 2009 | Pontiac Torrent |
| 1996-1999 | Pontiac Trans Sport |
| Attributes | |
| Base Number | 3439HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.4 |
| Eng. Disp. In. | 207 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 24508727 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .220 |
| Vin Code | E |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-2009 |
| Year To | 2009 |
| GTIN | 00800745085795 |