- Hypereutectic. 2.750 diameter recess .080 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995 | Chevrolet Camaro |
| 1995 | Pontiac Firebird |
| Attributes | |
| Base Number | 3420H |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.4 |
| Eng. Disp. In. | 207 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 10146858 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .187 |
| Vin Code | S |
| Year From | 1993 |
| Year Range | 1993-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745085627 |