- Hypereutectic. G16KC engine. 2.346diameter recess .120 deep with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993 | Asuna GT |
| 1993 | Asuna SE |
| 1992-1993 | Asuna Sunrunner |
| 1989-1991 | Chevrolet Tracker |
| 1989 | Geo Prizm |
| 1993-1994 | Geo Prizm |
| 1990-1993 | Geo Storm |
| 1989-1995 | Geo Tracker |
| 1989-1991 | GMC Tracker |
| 1988-1993 | Pontiac LeMans |
| 1988-1991 | Pontiac Optima |
| 1994-1995 | Pontiac Sunrunner |
| 1995-1998 | Suzuki Sidekick |
| 1996-1998 | Suzuki X-90 |
| Attributes | |
| Base Number | 3414H |
| Crown (cc) | +8cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.6 |
| Eng. Disp. In. | 98 |
| Engine Family | Suzuki 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Suzuki |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 96067708, 12111-60A02-0A0 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0749x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .235 |
| Vin Code | U, 6 |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745085542 |