- Hypereutectic flat top. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2009 | Chrysler Aspen |
| 2000-2009 | Dodge Dakota |
| 2000-2009 | Dodge Durango |
| 2002-2009 | Dodge Ram 1500 |
| 2002-2009 | Dodge Ram 2500 |
| 2006-2009 | Jeep Commander |
| 1999-2009 | Jeep Grand Cherokee |
| 2006-2007 | Mitsubishi Raider |
| Attributes | |
| Base Number | 3252HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 4.7 |
| Eng. Disp. In. | 287 |
| Engine Family | Mopar Next Generation V8 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-007 |
| Oe Assembly | 5019316AA, 53021008 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0945x210A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | N, P |
| Year From | 1999 |
| Year Range | 1999-2009 |
| Year To | 2009 |
| GTIN | 00800745241290 |