- Hypereutectic .450 high dome with 2 valve reliefs. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2001-2006 | Chrysler Sebring |
| 2001-2006 | Dodge Stratus |
| 2002-2005 | Jeep Liberty |
| 2003 | Jeep TJ |
| 2005-2006 | Jeep TJ |
| 2003-2006 | Jeep Wrangler |
| 2000-2005 | Mitsubishi Eclipse |
| 1999-2003 | Mitsubishi Galant |
| 2003 | Mitsubishi Outlander |
| Attributes | |
| Base Number | 3249HC |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 146 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 5142303AA |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x217A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | B, X, PT, Crusier 1 |
| Year From | 2001 |
| Year Range | 2001-2008 |
| Year To | 2008 |
| GTIN | 00800745134370 |