- Hypereutectic. Hemi engine. .158 high spherical dome. Coated skirts. Press pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2004-2005 | Dodge Durango |
| 2003-2006 | Dodge Ram 1500 |
| 2003-2006 | Dodge Ram 2500 |
| 2003-2006 | Dodge Ram 3500 |
| 2002 | Dodge Ram 4000 |
| 2005-2006 | Dodge Ram 4000 |
| Attributes | |
| Base Number | 3248HC |
| Crown (cc) | -9.4cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 5.7 |
| Eng. Disp. In. | 345 |
| Engine Family | Mopar Hemi Gen III |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 05086011AB |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0944x223A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .185 |
| Vin Code | D |
| Year From | 2002 |
| Year Range | 2002-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745128591 |