- Hypereutectic flat top. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2005-2007 | Chrysler 300 |
| 2002-2004 | Chrysler Cirrus |
| 1998-2004 | Chrysler Concorde |
| 1998-2004 | Chrysler Intrepid |
| 2002-2007 | Chrysler Sebring |
| 2006-2007 | Dodge Charger |
| 1998-2004 | Dodge Intrepid |
| 2005-2007 | Dodge Magnum |
| 2002-2006 | Dodge Stratus |
| Attributes | |
| Base Number | 3235HC |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.7 |
| Eng. Disp. In. | 167 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | 5018627AB |
| Oversizes | STD .25mm 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .135 |
| Vin Code | R |
| Year From | 1998 |
| Year Range | 1998-2004 |
| Year To | 2004 |
| GTIN | 00800745091581 |