- Flat top. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2000 | Chrysler Grand Voyager |
| 1998-2003 | Chrysler Town & Country |
| 1998-2003 | Chrysler Voyager |
| 1998-2003 | Dodge Caravan |
| 1998-2003 | Dodge Grand Caravan |
| 1998-2000 | Plymouth Grand Voyager |
| 1998-2000 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 3230C |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 3.3 |
| Eng. Disp. In. | 201 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4897772AA |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x221A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .158 |
| Vin Code | G, R |
| Year From | 2000 |
| Year Range | 2000-2002 |
| Year To | 2002 |
| GTIN | 00800745081995 |