- 4G64 engine. 3.100 diameter recess. 160 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996 | Dodge Caravan |
| 1996 | Dodge Grand Caravan |
| 1995-1996 | Eagle Summit |
| 1996-1999 | Mitsubishi Eclipse |
| 1992-1995 | Mitsubishi Expo |
| 1994-1998 | Mitsubishi Galant |
| 1992-1996 | Mitsubishi Mighty Max |
| 1996 | Mitsubishi Mirage |
| 1997-1999 | Mitsubishi Montero Sport |
| 1996 | Plymouth Grand Voyager |
| 1996 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 3221 |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.4 |
| Eng. Disp. In. | 143 |
| Engine Family | Mitsubishi 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Mitsubishi |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | MD188115, MD188998, MD303071 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x215A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 2.8mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .248 |
| Vin Code | G |
| Year From | 1992 |
| Year Range | 1992-2001 |
| Year To | 2001 |
| GTIN | 00800745026101 |