- SEFI. Oval head recess .090 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1996 | Chrysler Concorde |
| 1990 | Chrysler Dynasty |
| 1991-1993 | Chrysler Grand Voyager |
| 1990-1991 | Chrysler Imperial |
| 1993 | Chrysler Intrepid |
| 1995-1997 | Chrysler Intrepid |
| 1990-1993 | Chrysler New Yorker |
| 1996-1997 | Chrysler Town & Country |
| 1994-1997 | Chrysler Voyager |
| 1990-1997 | Dodge Caravan |
| 1990-1993 | Dodge Dynasty |
| 1990-1997 | Dodge Grand Caravan |
| 1993-1997 | Dodge Intrepid |
| 1993-1997 | Eagle Vision |
| 1990-1997 | Plymouth Grand Voyager |
| 1991-1997 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 3212 |
| Crown (cc) | +10cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.3 |
| Eng. Disp. In. | 201 |
| Engine Family | Mopar V6 |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4556359, 4448176, 5241057 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x221A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .242 |
| Vin Code | R, T, U |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745025241 |