- Non-turbo. 3.070 diameter recess .135 deep with2 valve reliefs. Press fit pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1995-1997 | Chrysler Cirrus |
| 1989-1993 | Chrysler Daytona |
| 1989-1993 | Chrysler Dynasty |
| 1989-1995 | Chrysler LeBaron |
| 1990-1993 | Chrysler New Yorker |
| 1990-1994 | Chrysler Phantom |
| 1989-1994 | Chrysler Shadow |
| 1990-1995 | Chrysler Spirit |
| 1989 | Dodge Aries |
| 1989-1995 | Dodge Caravan |
| 1989-1991 | Dodge Dakota |
| 1995-1996 | Dodge Dakota |
| 1989 | Dodge Dart |
| 1989-1993 | Dodge Daytona |
| 1989-1993 | Dodge Dynasty |
| 1989 | Dodge Grand Caravan |
| 1989 | Dodge Lancer |
| 1989-1994 | Dodge Shadow |
| 1989-1995 | Dodge Spirit |
| 1995 | Dodge Stratus |
| 1989-1995 | Plymouth Acclaim |
| 1989 | Plymouth Reliant |
| 1989-1994 | Plymouth Sundance |
| 1989-1995 | Plymouth Voyager |
| 1989-1991 | Utilimaster Step Van |
| Attributes | |
| Base Number | 3211 |
| Crown (cc) | +17cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.5 |
| Eng. Disp. In. | 153 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4494479, 5241055, 4728945, 4728947, 4773035, 4773039, 4773037, 5241092 |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x221A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .230 |
| Vin Code | K, P, W, Z |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745025203 |