- Hypereutectic. Duratec engine .028 high dome with 4 valve reliefs. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-2001 | Ford Sable |
| 1999-2005 | Ford Taurus |
| 2000-2008 | Jaguar S-Type |
| 2001-2008 | Jaguar X-Type |
| 2000-2005 | Lincoln LS |
| 2003-2008 | Mazda 6 |
| 2002-2006 | Mazda MPV |
| 1999-2005 | Mercury Sable |
| Attributes | |
| Base Number | 3182HC |
| Crown (cc) | -1.58cc |
| Crown Type | DOME |
| Eng. Disp Liters | 3 |
| Eng. Disp. In. | 181 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford/Mazda |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-009 |
| Oe Assembly | XW4Z-6100-CA |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0827x212A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .200 |
| Vin Code | S |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-2006 |
| Year To | 2006 |
| GTIN | 00800745130426 |