- Hypereutectic. Supercharged. Oblong head recess .170 deep. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1994 | Ford Cougar |
| 1989-1994 | Ford F-150 |
| 1994-1995 | Ford Mustang |
| 1994-1995 | Ford Sable |
| 1989-1995 | Ford Taurus |
| 1989-1995 | Ford Thunderbird |
| 1995 | Ford Windstar |
| 1989-1994 | Lincoln Continental |
| 1989-1995 | Mercury Cougar |
| 1989-1995 | Mercury Sable |
| Attributes | |
| Base Number | 3181H |
| Crown (cc) | +19cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 63A |
| Oe Assembly | F4SZ-6108-A |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .300 |
| Vin Code | 4 , R |
| Year From | 1989 |
| Year Range | 1989-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745117267 |