- Hypereutectic. 32 valve Triton engine. 2.700 diameter recess .060 deep. Coated skirts. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1995 | Ford Cougar |
| 1993-1995 | Ford Grand Marquis |
| 1996-1997 | Ford Mustang |
| 1995-1997 | Lincoln Continental |
| 1993-1998 | Lincoln Mark VIII |
| Attributes | |
| Base Number | 3179HC |
| Crown (cc) | +2.8cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Engine Family | Ford Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-008 |
| Oe Assembly | F3LZ-6108-EA |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x216A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .220 |
| Vin Code | V |
| Year From | 1993 |
| Year Range | 1993-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745106902 |