- Hypereutectic. 2.375 diameter recess .087 deep with 2 valve reliefs. Coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1998 | Ford F-100 Ranger |
| 1998-2001 | Ford Ranger |
| 1998 | Mazda B2500 |
| Attributes | |
| Base Number | 3168HC |
| Crown (cc) | +6.7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.5 |
| Eng. Disp. In. | 152 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F87Z-6108-JA |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x219A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .185 |
| Vin Code | C |
| Year From | 1998 |
| Year Range | 1998-1998 |
| Year To | 1998 |
| GTIN | 00800745150974 |