- Hypereutectic. 2.150 diameter recess .100 deep. Non-supercharged. Floating pin.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1996-2004 | Ford Mustang |
| 1996-1997 | Ford Thunderbird |
| 1996-2003 | Ford Windstar |
| 1996-1997 | Mercury Cougar |
| Attributes | |
| Base Number | 3159H |
| Crown (cc) | +3cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | F6ZZ6108A |
| Oversizes | STD .5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x220A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .189 |
| Vin Code | 4 |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-2002 |
| Year To | 2002 |
| GTIN | 00800745024480 |