- Hypereutectic. Rectangular head recess .180 deep. Lightning Series.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1996 | Ford Bronco |
| 1995-1996 | Ford Club Wagon |
| 1994-1996 | Ford E-150 Econoline |
| 1994-1996 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1994-1996 | Ford E-250 Econoline |
| 1994-1996 | Ford E-350 Econoline |
| 1994-1996 | Ford E-350 Econoline Club Wagon |
| 1996 | Ford Econoline Super Duty |
| 1994-1996 | Ford F-150 |
| 1994-1997 | Ford F-250 |
| 1997 | Ford F-250 HD |
| 1994-1997 | Ford F-350 |
| 1994-1997 | Ford P-350 |
| Attributes | |
| Base Number | 3154H |
| Crown (cc) | +17.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 5.8 |
| Eng. Disp. In. | 351 |
| Engine Family | Ford Small Block Windsor |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F4TZ6108A |
| Oversizes | STD .020 .030 .040 .060 |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .218 |
| Vin Code | H |
| Year From | 1994 |
| Year Range | 1994-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745023988 |