- Hypereutectic. Oblong head recess .150 deep. Truck.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1997-1998 | Ford E-150 Econoline |
| 1997-1998 | Ford E-150 Econoline Club Wagon |
| 1997-1998 | Ford E-250 Econoline |
| 2004 | Ford Freestar |
| 2004 | Mercury Monterey |
| Attributes | |
| Base Number | 3152H |
| Crown (cc) | +13.7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.2 |
| Eng. Disp. In. | 256 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F65Z6108AB |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .194 |
| Year From | 1996 |
| Year Range | 1996-2002 |
| Year To | 2002 |
| GTIN | 00800745091475 |