- Hypereutectic. 2.700 diameter recess .157 deep. SOHC and DOHC. * Same as 3135H with coated skirts.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1994-1995 | Ford Cougar |
| 1992-1997 | Ford Crown Victoria |
| 2006-2010 | Ford Crown Victoria |
| 2007-2010 | Ford E-150 |
| 2007-2010 | Ford E-250 |
| 2010 | Ford Econoline Van |
| 2010 | Ford Econoline Wagon |
| 1997 | Ford Expedition |
| 1997 | Ford F-150 |
| 2007-2010 | Ford F-150 |
| 1997 | Ford F-250 |
| 2007-2009 | Ford F-250 |
| 1991-1997 | Ford Grand Marquis |
| 2007-2010 | Ford Lobo |
| 1996-1997 | Ford Mustang |
| 1999 | Ford Mustang |
| 2001 | Ford Mustang |
| 2003 | Ford Mustang |
| 1994-1997 | Ford Thunderbird |
| 2003 | Lincoln Aviator |
| 1999-2002 | Lincoln Continental |
| 1991-1997 | Lincoln Town Car |
| 2006-2010 | Lincoln Town Car |
| 1994-1997 | Mercury Cougar |
| 1992-1997 | Mercury Grand Marquis |
| 2006-2010 | Mercury Grand Marquis |
| 2003 | Mercury Marauder |
| Attributes | |
| Base Number | 3135HC |
| Crown (cc) | +10.6cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 4.6 |
| Eng. Disp. In. | 281 |
| Engine Family | Ford Modular V8 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | F1AZ6108A, F2AZ6108A, F3AZ6108A, F2AE6018AA, F5AZ-6108A |
| Oversizes | STD .25mm .5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x217A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .192 |
| Vin Code | W |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1997 |
| Year To | 1997 |
| GTIN | 00800745077394 |