- Hypereutectic. 2.170 diameter recess .145 deep with 2 valve reliefs. Non-supercharged.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1994 | Ford Cougar |
| 1988-1994 | Ford F-150 |
| 1994-1995 | Ford Mustang |
| 1994-1995 | Ford Sable |
| 1988-1995 | Ford Taurus |
| 1988-1995 | Ford Thunderbird |
| 1995 | Ford Windstar |
| 1988-1994 | Lincoln Continental |
| 1988-1995 | Mercury Cougar |
| 1988-1995 | Mercury Sable |
| Attributes | |
| Base Number | 3128H |
| Crown (cc) | +11cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Engine Family | Ford V6 |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E8DZ6108A-B, E9DZ6108G-H, F1DZ6108A-B, F2SZ6108A-B, E9SZ6108A, F4DZ6108A-B |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .288 |
| Vin Code | 4 , R |
| Year From | 1988 |
| Year Range | 1988-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745087454 |