- Hypereutectic flat top with 2 valve reliefs.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-1987 | Ford Aerostar |
| 1980-1983 | Ford Fairmont |
| 1981-1982 | Ford Granada |
| 1983-1986 | Ford LTD |
| 1980-1993 | Ford Mustang |
| 1980 | Ford Pinto |
| 1983-1995 | Ford Ranger |
| 1985-1994 | Ford Tempo |
| 1984-1994 | Ford Topaz |
| 1994-1997 | Mazda B2300 |
| 1980 | Mercury Bobcat |
| 1980-1986 | Mercury Capri |
| 1981 | Mercury Cougar |
| 1983-1986 | Mercury Marquis |
| 1985-1994 | Mercury Topaz |
| 1980-1983 | Mercury Zephyr |
| Attributes | |
| Base Number | 3124H |
| Crown (cc) | +3cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.3 |
| Eng. Disp. In. | 140 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E9TZ6108A, F3ZZ6108A, F1ZZ6108A, D9ZZ6108A |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0912x301A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .229 |
| Vin Code | A, M, S, X |
| Year From | 1979 |
| Year Range | 1979-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745022462 |