- Wedge type head recess .250 deep with 2 valve reliefs. CFI.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1996 | Ford Escort |
| 1987 | Ford EXP |
| 1987 | Mercury Lynx |
| 1991-1996 | Mercury Tracer |
| Attributes | |
| Base Number | 3119 |
| Crown (cc) | +10.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.9 |
| Eng. Disp. In. | 116 |
| Engine Family | Ford Inline 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Ford |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | E7FZ6108G-H-J, F1CZ6108A-B-C |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0812x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .250 |
| Vin Code | J |
| Year From | 1987 |
| Year Range | 1987-1996 |
| Year To | 1996 |
| GTIN | 00800745022301 |