- Hyperuetectic. 3.040 diameter recess .260 deep. Supercharged. Coated skirts. Floating pin.
| Attributes | |
| Base Number | 1750HC |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 232 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Buick |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | SRW-012 |
| Oe Assembly | 24502091 |
| Oversizes | STD 0.5mm 0.75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x220A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .270 |
| Year From | 1992 |
| Year Range | 1992-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745119919 |