- Hypereutectic. 3.100 diameter recess .295 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1993-1995 | Buick LeSabre |
| 1993-1994 | Buick Park Avenue |
| 1993-1995 | Buick Regal |
| 1993 | Buick Riviera |
| 1993-1995 | Chevrolet Lumina APV |
| 1993-1994 | Oldsmobile 88 |
| 1993-1994 | Oldsmobile 98 |
| 1993-1995 | Oldsmobile Silhouette |
| 1993-1994 | Pontiac Bonneville |
| 1993-1995 | Pontiac Trans Sport |
| Attributes | |
| Base Number | 1744H |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 3.8 |
| Eng. Disp. In. | 231 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Buick |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 24502953 |
| Oversizes | STD 0.5mm 0.75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x212A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.2mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .237 |
| Vin Code | L |
| Year From | 1993 |
| Year Range | 1993-1995 |
| Year To | 1995 |
| GTIN | 00800745085412 |