- Hypereutectic. 2.750' diameter recess .210 deep. Turbo.
| Attributes | |
| Base Number | 1538H |
| Crown (cc) | +18.7cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 121 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Pontiac |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 52273302 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0827x216K |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .197 |
| Vin Code | K |
| Year From | 1987 |
| Year Range | 1987-1990 |
| Year To | 1990 |
| GTIN | 00800745080264 |