- 2.875 diameter recess .210 deep.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1992 | Chevrolet Beretta |
| 1990-1992 | Chevrolet Cavalier |
| 1990-1992 | Chevrolet Corsica |
| 1990-1991 | Pontiac Tempest |
| Attributes | |
| Base Number | 1488 |
| Crown (cc) | +23cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 134 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 10101244, 10103688, 10156056 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0800x220A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 3.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .196 |
| Vin Code | G , 4 |
| Year From | 1990 |
| Year Range | 1990-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745014214 |