- Flat top. Similar to 1463 except ring pack.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986-1993 | Chevrolet S10 |
| 1986-1989 | Chevrolet S10 Blazer |
| 1986-1990 | GMC S15 |
| 1986-1989 | GMC S15 Jimmy |
| 1991-1993 | GMC Sonoma |
| Attributes | |
| Base Number | 1478 |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.8 |
| Eng. Disp. In. | 173 |
| Engine Family | GM V6 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 14092910, 8-14092-910-0 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 2.0mm, 4.75mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .335 |
| Vin Code | R |
| Year From | 1985 |
| Year Range | 1985-1993 |
| Year To | 1993 |
| GTIN | 00800745013538 |