- 2.250 diameter recess .155 deep. Full sets only.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1983-1984 | Buick Skyhawk |
| 1983-1984 | Cadillac Cimarron |
| 1983-1984 | Chevrolet Cavalier |
| 1983-1984 | Chevrolet S10 |
| 1983-1984 | Chevrolet S10 Blazer |
| 1983-1984 | GMC S15 |
| 1983-1984 | GMC S15 Jimmy |
| 1983-1984 | Oldsmobile Firenza |
| 1983 | Pontiac J2000 |
| 1984 | Pontiac J2000 Sunbird |
| Attributes | |
| Base Number | 1468 |
| Crown (cc) | +6cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2 |
| Eng. Disp. In. | 121 |
| Engine Family | GM L4 |
| Engine Manufacturer | Chevrolet |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 14057958, 14057964 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0905x224A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 2.0mm, 4.75mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .315 |
| Year From | 1983 |
| Year Range | 1983-1984 |
| Year To | 1984 |
| GTIN | 00800745012791 |