- G180Z engine. 2.800 diameter recess .068 deep. LUV Series 5, 6, 8, 9, 10, 11 & 12.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1981-1982 | Chevrolet Chevette |
| Attributes | |
| Base Number | 1462 |
| Crown (cc) | +6.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 1.8 |
| Eng. Disp. In. | 110 |
| Engine Family | Isuzu 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Isuzu |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | Press |
| Oe Assembly | 94201040, 94215088, 94238475 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0866x219A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .255 |
| Year From | 1976 |
| Year Range | 1976-1982 |
| Year To | 1982 |
| GTIN | 00800745012302 |