- Non-turbo. All fuel injected. Carb. Omni and Horizon. Trench valve relief.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1986 | Chrysler Laser |
| 1982 | Chrysler LeBaron |
| 1986-1989 | Chrysler LeBaron |
| 1987-1989 | Chrysler New Yorker |
| 1987-1989 | Chrysler Phantom |
| 1992-1993 | Chrysler Phantom |
| 1989-1990 | Chrysler Shadow |
| 1982 | Chrysler Town & Country |
| 1986 | Chrysler Volare |
| 1982 | Dodge 400 |
| 1986-1988 | Dodge 600 |
| 1981-1982 | Dodge Aries |
| 1986-1989 | Dodge Aries |
| 1986-1988 | Dodge Dart |
| 1986 | Dodge Daytona |
| 1986-1989 | Dodge Lancer |
| 1986-1988 | Dodge Magnum |
| 1988-1990 | Dodge Omni |
| 1987-1994 | Dodge Shadow |
| 1986-1988 | Plymouth Caravelle |
| 1988-1990 | Plymouth Horizon |
| 1981-1982 | Plymouth Reliant |
| 1986-1989 | Plymouth Reliant |
| 1987-1994 | Plymouth Sundance |
| Attributes | |
| Base Number | 1293 |
| Crown (cc) | +4cc |
| Crown Type | FLAT TOP |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 135 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Oe Assembly | 4397632, 4626119, 4626120, 4798470 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x214A |
| PIN TYPE | Press |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .378 |
| Vin Code | D |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1994 |
| Year To | 1994 |
| GTIN | 00800745008824 |