- Hypereutectic. Turbo. 2.600 diameter recess .190 deep with 2 valve reliefs. Lockrings included.
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-1990 | Chrysler Daytona |
| 1986 | Chrysler Executive Limousine |
| 1986 | Chrysler Laser |
| 1986-1990 | Chrysler LeBaron |
| 1986-1989 | Chrysler New Yorker |
| 1987-1989 | Chrysler Phantom |
| 1989-1990 | Chrysler Shadow |
| 1989-1990 | Chrysler TC Maserati |
| 1986-1988 | Chrysler Town & Country |
| 1986-1988 | Chrysler Volare |
| 1986-1988 | Dodge 600 |
| 1986-1989 | Dodge Aries |
| 1986-1987 | Dodge Caravan |
| 1986-1987 | Dodge Charger |
| 1987-1988 | Dodge Dakota |
| 1986-1989 | Dodge Dart |
| 1986-1990 | Dodge Daytona |
| 1986-1989 | Dodge Lancer |
| 1986-1988 | Dodge Magnum |
| 1986-1988 | Dodge Mini Ram |
| 1986-1990 | Dodge Omni |
| 1987-1990 | Dodge Shadow |
| 1986-1988 | Plymouth Caravelle |
| 1986-1990 | Plymouth Horizon |
| 1986-1989 | Plymouth Reliant |
| 1987-1990 | Plymouth Sundance |
| 1986-1987 | Plymouth Turismo |
| 1986 | Plymouth Turismo 2.2 |
| 1986-1987 | Plymouth Voyager |
| Attributes | |
| Base Number | 1291H |
| Crown (cc) | +14.5cc |
| Crown Type | DISH |
| Eng. Disp Liters | 2.2 |
| Eng. Disp. In. | 135 |
| Engine Family | Mopar 4-Cylinder |
| Engine Manufacturer | Chrysler |
| Hazardous Material Code | N |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lock | 90 |
| Oe Assembly | 4397634, 4387512, 5241059 |
| Oversizes | STD 0.5mm .75mm 1.0mm 1.5mm |
| Pin Configuration | Offset |
| Pin Number | 0901x223A |
| PIN TYPE | Floating |
| Ring Pack | 1.5mm, 1.5mm, 4.0mm Shallow Oil Groove |
| Sold As | SINGLE |
| Top Land | .337 |
| Year From | 1986 |
| Year Range | 1986-1990 |
| Year To | 1990 |
| GTIN | 00800745008602 |